Menu
Your Cart

Liva Kedi Maması

Liva

Liva firması hem kedi hem de köpekler için her cinsten mama üretimini yapmıştır. Yaptıkları mamalar hijyenik ve steril ortamlarda ortaya çıkarılmıştır. Firmanın hem kuru hem de yaş Liva mama çeşitleri bulunmaktadır.

Liva Markasının Tarihi

Liva markası geçmişten günümüze kadar kedi ve köpek mamaları üretiminde adını duyurmayı başarmıştır. Yaptıkları mamalarda uygulanan işlemler sırasıyla fırında pişirme, konserveleme ve ekstruzyon işlemleridir. Liva mama, balık, et, tahıl ve sebzelerden meydana getirilir. Liva kedi mamalarının kuru yapımında direkt olarak ekstruzyon işlemi uygulanır.

Liva Kedi Mamaları Çeşitleri

Liva kedi maması çeşitlerinde kedilerin cinslerine göre ürünler yer almaktadır. Özellikle kedilerin sindirim ve bağışıklık sistemlerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde çalışması için mamaların malzemeleri ona göre seçilmiştir. Aşağıda Liva kedi mama çeşitleri hakkında detaylar sırasıyla verilmektedir:

·        Liva Tavuk Etli Kedi Maması: Bu mama türü yetişkin kediler için üretilmiştir. Kuru mama çeşitlerinin arasında yer alır. İçinde tavuk eti, mısır, buğday, tavuk yağı, pirinç, kurutulmuş şeker pancarı, somon yağı, maya, aromalar, vitaminler, mineraller ve koruyucular bulunur. Her kedinin fizyolojik özelliklerine uygun olarak üretilmiştir. Liva mama güneş ışığından uzak bir şekilde ağzı kapalı olarak oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir.

·        Liva Tavuklu Yetişkin Kedi Maması: Yetişkin kedilerin fiziksel aktivitelerini daha kolay bir şekilde yapabilmesi için satışa sunulan Liva kuru maya türlerinden birisidir. İçerisinde yüzde yirmi oranında tavuk eti bulunur. Bununla birlikte hayvansal ve bitkisel protein ekstraktları, maya, vitaminler ve mineraller yer almaktadır. Bu ürünün kullanılması için aynı zamanda suyun da bulundurulması gerekir.

Liva Yavru Kedi Mama Çeşitleri

Yavru kedilerin yedikleri besinleri daha kolay bir şekilde sindirebilmesi için mama seçimlerinde kesinlikle yumuşak ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Liva firması da yavru kedilerin vitamin ve mineral kazanması için özel ıslak mamaları satışa sunmuştur. Yavru kedilere Liva ıslak mamaları toplamda haftada 2 veya 3 öğün verilmesi gerekir. Bu sayede yavru kediler yediklerini daha kolay ve çabuk bir şekilde sindirmiş olur. Aynı zamanda ağız yapısına uygun bir şekilde de mamalarını tüketmiş olurlar.

Yavru kedilerin yetişkin kedilere oranla vücutlarına daha fazla yağ, yağlı asit ve vitamin alması gerekir. Bu yüzden yağ oranı yüzde yirmi olan Liva yavru kedi maması tüketmeniz de fayda vardır. Vücutlarının daha çok enerji kazanması için de yüzde otuz oranında protein içerikli mamalar yemeleri gerekir.

Yavru kedilere ödül vermek amacı ile mama dışında yüzde on kaloriyi aşmayacak şekilde ekstradan yiyecekler de verilmelidir. Fakat yavru kedilerin hiçbir koşulda yememesi gereken yiyecekler vardır. Bunlar, çiğ ciğer ve çiğ et, soğan, sarımsak, üzüm, çiğ balık, çiğ yumurta ve çikolatadır. Bu ürünlerin yavru kedilere verilmesi durumunda kör olma veya ölme riskleri giderek artar.

Yavru kedilere anne sütü dışında süt verilmemesi gerekir. Özellikle inek, keçi ve koyun sütleri yavru kediler için sakıncalıdır. Dışarıdan verilen sütler yavru kedilerin sindirim sistemlerinin sağlıklı ve düzenli çalışmasını engeller.

Yavru kediler yedikleri mamanın yanında suya da ihtiyaç duyar. Bunun için her gün günde 2 defa suyun değiştirilmesi şartı ile yavru kedilerin su ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Aşağıda Liva mama çeşitleri hakkında ayrıntılar tek tek anlatılmaktadır:

·        Liva Tavuklu Yavru Kedi Maması: Bu mama yavru kedilerin daha kolay bir şekilde besinlerini karşılayabilmesi için ıslak olarak üretilmiştir. Mamanın çoğunluğunu tavuk eti ürünleri oluşturmaktadır. Bunun dışında ürünün içerisinde tavuk yağı, somon yağı, pirinç, mısır, kurutulmuş şeker pancarı, buğday yer alır. Bu mamanın güneş ışınlarından korunması gerekir. Oda sıcaklığında paketinin ağzı kapalı olacak şekilde saklanmalıdır. Günde sadece 2 ve 3 kere kedilere verilmelidir.

·        Liva Sebzeli Yavru Kedi Maması: İçerisinde kedilerin hem vitamin hem de mineral alması için sebzeler bulunur. Özellikle mısır, buğday, mısır proteini, kurutulmuş şeker pancarı, pirinç, bitkisel protein ekstraktları, maya ve sebze aromaları yer alır. Bu malzemeler ile yavru kediler gelişim ve büyüme aşamalarını kolaylıkla atlatabilmektedir. Ürünün yaş olarak yapılması da kedilerin daha kolay bir şekilde yediklerini sindirmesine yardımcı olur.

Liva Kısır Kedi Mama Çeşitleri

Kısırlaştırılmış kedilerin mama seçimlerine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kısırlaştırılmış kedilerin bu işlemden sonra iştahları daha çok açılır ve kilo alma eğilimleri oldukça fazladır. Vücutlarının yağ oranlarının dengelenmesi için kısırlaştırılmış kedilere uygun olan mamalar tercih edilmelidir. Özellikle kısırlaştırılmış kediler için mamaların içerisinde sadece yüzde on oranında yağ bulunmalıdır.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriği protein ağırlıklı olmalıdır. Bunun yanında mamalarda fosfor, kalsiyum ve magnezyum da dengeli oranda olmalıdır. Eğer bu üç değer yüksek ise, kısırlaştırılmış kedilerin böbrek ve idrar yollarında ciddi derecede rahatsızlıklar meydana gelir.

Kısır kedilerin kalp, göz ve diş sorunlarını iyileştiren maddelerden birisi de Taurindir. Bu ürünün mamalarda yüksek oranda olmasında dikkat etmeniz gerekir.

Kısır kedilerin mamalarında balık yağı olması gerekir. Fakat hiçbir koşulda bu mamalarda glüten bulunmamalıdır. Koruyucu ve renklendirici ürünlerin de içerisinde olmamasında kedinizin sağlığı için özen göstermenizde yarar vardır. Aynı zamanda kısırlaştırılmış kedilerin eklem ve kas sağlığının güçlenmesi için mamalarında A, E ve C vitaminleri bulunmalıdır.

Protein açısından da mamanın içerisinde sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavşan eti ve tavuk eti yer almalıdır.

Kısırlaştırılmış kedilerde alerji sorunları da ortaya çıkar. Bu yüzden bu kediler için özel olarak hazırlanan mamaların içerisinde mısır, buğday, mısır glüteni, soya, kurutulmuş arpa küspesi ve digest bulunmamalıdır.

Aşağıda Liva kısırlaştırılmış kedi maması türü hakkında bilgiler verilmektedir:

·        Liva Tavuklu Kısırlaştırılmış Kedi Maması: Bu Liva mama türü, kısırlaştırılmış kedilerin kilo alımlarının dengelenmesi için üretilmiştir. Özellikle içerisinde yağ oranı %10 değerindedir. Bununla birlikte kedilerin eklem ve kas yapılarının gelişmesi için mamanın içerisinde %20 oranında tavuk eti bulunur. Bu ürünlerin yanı sıra mamada hayvansal ve bitkisel ekstraktları yer alır. Maya, aromalar, vitaminler ve mineraller de kısırlaştırılmış kedilerin vücutlarını daha iyi bir şekilde hareket ettirebilmeleri için mamanın içeriğini oluşturur. Liva mama kuru olarak üretilmiştir. Kısırlaştırılmış kedilerin sindirim sisteminde mama rahat bir şekilde öğütülür.

Liva Kedi Maması

Liva kedi maması her kedi için özel olarak piyasaya sürülmüştür. Bu mamalar kedilerin yaşlarına uygun olarak üretilmiştir. Örneğin, yavru kediler yedikleri besinleri yetişkin kedilerden daha uzun süre sindirmesinden dolayı yavru kedilere özel olarak Liva firması ıslak mama satışa sunar.

Islak ve kuru mamanın içerisinde kedilerin sağlıklarını olumlu yönde etkileyecek olmazsa olmaz malzemelerin bulunması gerekir. Özellikle et çeşitleri, et unu, mısır ve buğday olmalıdır. Kedi mamalarında en önemli besinlerden birisi de biberiyedir. Biberiye kanseri önleyici antioksidan görevini üstlenir.

Kuru kedi mamalarında bira mayası da bulunmalıdır. Bira mayası yetişkin kedilerin bağışıklık sisteminin daha çok güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kedilerin derilerinde meydana gelen dökülmeler ve yararlanmalar hızlı bir şekilde iyileşir.

Methionine aminoasidinin de Liva kedi mamalarının içerisinde yer alması gerekir. Bu ürün kedilerin idrarını asitleştirir. Bunun sonucunda da kedilerde idrar yolları rahatsızlıkları ortadan kalkar.

Kurutulmuş şeker pancarı da kedi mamalarının içerisinde en önemli besin kaynaklarından birisidir. Bu ürün lif kaynaklarının başında yer alır.

Soyanın içerisinde yüksek oranda protein yer aldığı için kedilerin kas ve eklem yapılarının daha çok güçlenmesi için mamaların içeriğinde yer alması gerekir. Sindirilmesinde de bir sorun yaşanmaz. Hem yavru hem de yetişkin kediler için kullanılabilir.

Pirinç de kedi mamalarının içerisinde en çok kullanılan ürünlerin başında yerini alır. Pirinç bağırsak sisteminin kontrolünde etkilidir.

Aşağıda Liva mama çeşitlerinin neler olduğu hakkında detaylar anlatılmaktadır:

·        Liva Tavuk Etli Yetişkin Kedi Maması: Mama yetişkin kedilerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için üretilmiştir. Kuru mama çeşitlerinden birisidir. Bu yüzden yavru kedileriniz için bu ürünü kullanmamanızda yarar vardır. Mamanın içerisinde tavuk eti, mısır, buğday, pirinç, somon yağı, tavuk yağı, koruyucular yer alır. Ürün oda sıcaklığında saklanmalıdır.

·        Liva Kuzu Etli Kedi Maması: Bu mama yetişkin kediler için üretime koyulmuştur. Liva firmasının ürettiği kuru mamalardan birisidir. İçerisinde yüzde otuz iki oranında kuzu eti bulunur. Bunun yanında yetişkin kedilerin eklem ve kas yapılarını daha güçlü olmasını sağlamak için içerisinde protein, vitamin, mineral ve aromalar yer alır. Bu mamanın haftada yalnızca 2 veya 3 defa verilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda ürün, paketinin içerisinde muhafaza edilmelidir. Güneş ışığından da ürünün korunması gerekir.

 

 

Ucuz Liva Kedi Mamaları

Ucuz Liva kedi mamalarının alınmasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle her ucuz kedi mamasının kaliteli ve besleyici özellikte olmadığını iyi bilmek gerekir. Liva kedi maması seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında kedinizin yaşı ve ırkı yer almalıdır. Özellikle yavru ve yetişkin kedilerin mamaları birbirlerinden çok farklıdır. Yetişkin kediler kuru mama tüketebilirken, yavru kediler sadece yaş mamalar yiyebilmektedir. Bununla birlikte vücutlarında tüy yumağı oluşumu fazla olan kediler için tüy yumağını önleyici mamalar seçilmelidir.

Kısırlaştırılmış kedilerin mide ve deri hassasiyetleri oldukça fazladır. Bu yüzden kedilerde deri dökülmesini engelleyici mamalar satın alınmalıdır.

Yeni doğan yavru kedilerin dişlerinin olmamasından dolayı yedikleri besinleri daha iyi sindirebilmesi için özel taneli olan mamaları almanız daha faydalı olacaktır. 4 ay veya 1 yaşında olan kedileriniz için özel taneli olarak üretilmiş mamaları satın almalısınız. 1 veya 7 yaşında olan kediler için ise yetişkin mamaları tercih edilmelidir.

Kedilerin damak tadına bakılarak da mama seçilmesi gerekir. Çoğunlukla kediler et, vitamin ve mineral içerikli olan mamaları daha çok sever. Bununla birlikte somonlu, tavuklu, pirinçli, hindili mamalar da kedilerin damak tadına uygun olarak yapılmıştır.

Aşağıda en ucuz Liva kedi mamalarının hangileri olduğu verilmektedir:

·        Liva Tavuklu Kedi Maması: Yetişkin kedilerin kullanabileceği uygun fiyatlı kuru mama türlerinin arasında yer alır. İçerisinde yüzde otuz iki oranında tavuk eti bulunur. Bununla birlikte tahıllı bir mamadır. Özellikle pirinç, mısır ve mısır glüteni içerir. Tavuk aromasının yanı sıra sebze aromalarını da içinde barındırır.

·        Liva Hindili Kedi Maması: Genellikle bu mama türü kısırlaştırılmış kediler için satışa sunulur. Mamanın genelini hindi eti oluşturmaktadır. Bunun dışında maya, aromalar, vitaminler ve mineraller yer alır. Mamada yağ oranı yüzde ondur. Buğday, pirinç gibi tahıllar da içerir.

·        Liva Somonlu Kedi Maması: Mama yavru kediler için üretilmiştir. Islak mama türlerindendir. Kedilerin daha kolay sindirim sistemlerinin çalışması için yumuşak mama olarak üretilmiştir. İçerisinde somon eti ve somon yağı bulunur. Bunların yanında kurutulmuş şeker pancarı ve mısır glüteni de yer alır.

·        Liva Pirinçli Kedi Maması: Bu mamayı yetişkin kediler kullanabilir. Özellikle hassas deri yapısına sahip olan yetişkin kediler için satışa sunulur. İçerisinde tahıl yer almaz. Kedilerin sinir sistemlerinin gelişmesinde oldukça etkili bir üründür. Mama kuru olarak tüketilir. Oda sıcaklığında saklanması gerekir. Güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. Haftada 2 kere verilmesi yeterlidir.

Uygun Fiyatlı Liva Kedi Mamaları

Uygun fiyatlı kedi mamalarının seçilmesinde özellikle etiketin üzerinde yazılanların dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Genellikle ucuz olan mamalar içerisinde koruyucu ve renklendirici ürünler barındırır. Bu ürünler de kedilerin gelişmesine engel olur ve vücutlarında böbrek, idrar yolları, kas ve eklem gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olmaktadır.

Liva kedi maması içinde olması gereken ürünler, et, balık, Torin, Taurin, vitaminler, mineraller, enzimler ve yağ asitleridir. Kuru mamalarının içerisinde mısır, buğday ve pirinç gibi ürünler de bulunmalıdır.

Kedilerin konserve yerine kuru mama yemesinde yarar vardır. Ucuz ve kalitesiz markaların içerisinde genellik karbonhidrat ağırlıklıdır. Karbonhidrat ağırlıklı yenilen mamalar kedilerde yağ oranının yüksek olmasına sebep olur. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerin vücutlarında yağ oranını azaltacak ve kilo alımlarını durduracak Liva mama tercih edilmelidir. Bunun için ucuz mamaların hepsine aldanmamanız gerekir.

Mama etiketlerinin üzerinde bakılması gereken hususlar vardır. Özellikle hem ucuz hem de kaliteli mamaların etiketlerinin üzerinde “Eksiksiz ve Dengeli” yazmalıdır.

Bunun dışında üründe hangi protein kaynağı kullanışmışsa, paketin üzerinde belirtilmelidir. Örneğin, mama et ürünlerinden meydana getirilmişse, üzerinde tavuk, hindi, kuzu veya sığır etinden yapıldığı net bir şekilde belirtilmelidir. Etin türü belirtilmediği zamanda çoğunlukla kalitesiz mamalar olduğu anlaşılır. Bu ürünler hayvanların vücutlarından alınan parça veya kemiklerle yapılmış demektir.

Paketin üzerinde son kullanma tarihine de bakılmasında fayda vardır. Ürünlerin kullanım tarihleri geçtiğinde kedinizin zehirlenmesine yol açabilir.

Kedilerin sağlıklarının korunması için mamaların içerisinde BHA, BHT, propil galat gibi kimyasal içerikli koruyucu maddelerin bulunmaması gerekir. Kuru mamaların içerisinde en fazla %50 oranında tahıl olmalıdır.

Kedilerin çok fazla sebzeli mamaları tüketmesi mümkün değildir. Bu yüzden mamaların içerisinde yüksek oranda sebze bulunmaması gerekir.

Liva mamalarının içerisinde C ve E vitaminleri de kesinlikle bulunmalıdır.

Aşağıda uygun fiyatlı Liva kedi mamaları türleri yer alır:

·        Liva Chicken Kedi Maması: Hem yetişkin hem de yavru kediler için kuru ve yaş mama olarak satışa sunulur. İçerisinde tavuk eti ve tavuk yağı bulunur. Kalsiyum, fosfor, sodyum, Taurin da yer alır. Hayvansal ve bitkisel yağlardan da vardır. Bu ürün kedilerin sağlıklı bir şekilde gelişip vücutlarında meydana gelen hareketsizlik durumunu ortadan kaldırmalarına yardımcı olur.

·        Liva Yetişkin Kedi Maması: Yetişkin kedilerin kullanabileceği üründür. Çünkü, kuru olarak satılmaktadır. Bu mama, somon eti, tavuk eti, somon yağı, tavuk yağı, mısır, mısır glüteni, pirinç, kurutulmuş pancar posası, vitaminler, mineraller, maya barındırır. Bu ürünler aynı zamanda kedilerin vücudunda oluşan tüy yumağını da kısa sürede atar. Hassas deri yapısına sahip olan kediler için de bu mama türü uygundur.

·        Liva Kuzulu Kedi Maması: Özellikle bu ürünü yavru kediler rahatlıkla tüketebilir. Çünkü mamanın yaş yapılmasından dolayı yavru kediler kolay bir şekilde sindirebilecektir. Günlük olarak besin ihtiyaçları rahat bir şekilde karşılanır. Günde 2 kere verilmesi yeterlidir. İçerisinde vitamin, protein, enzim ve yağ asitleri içeren ürünler yer alır. Bitkisel ve hayvansal yağlar sayesinde kedilerin vücutlarındaki yağ oranları dengelenmiş olur. 

Listelenecek bir ürün yok