Menu
Your Cart

Friskies Kedi Maması

Friskies

Friskies markası kediler için kuru mama üretimi yapan ve yaygın bir şekilde satılan kedi maması firmasıdır. Markanın çeşitli kuru mama seçenekleri bulunmaktadır ve farklı boyutlarda paketler satın alınabilmektedir. Oldukça yaygın şekilde evcil hayvan sahipleri tarafından satın alınan ve büyük marketlerin pek çoğunda satışa sunulan Friskies mama çeşitlerinin tamamının içerisinde besleyici vitaminler yer almaktadır ve mama seçeneklerine göre içerisindeki besin değerleri değişiklik göstermektedir. Yavru kediler için üretilen kuru mama seçeneğinin içerisinde bulunan yüksek protein ve ham yağ sayesinde gelişim için oldukça fazla fayda sağlarken, yavru kedilerin mamaları kolaylıkla yutabilmesi adına da minik tanelerden oluşmaktadır. Böylelikle yavru kediler kendileri için en uygun mamayı yerken hem vücudu için gerekli olan besinsel değerlerinden faydalanmaktadır hem de kendisi için lezzetli bir deneyim yaşamaktadır.

12 ayını doldurmuş ve 1 yaşını doldurmuş yetişkin kediler için sunulan birbirinden farklı Friskies kedi maması bulunmaktadır. Evcil hayvan sahipleri küçük paketlerde bulunan mamaları değiştirerek satın alabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra markanın ürettiği tüm kedi mamalarının içerisinde çok sayıda vitamin bulunmaktadır ve renklendirici boyalar içermemektedir. Mamaların tümünde görülen renk, mama içeriğinde kullanılan besinlerin doğal renginden oluşmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklere de zarar verdiği bilinen yapay ya da doğal renklendiricilerin mamalar içerisinde bulunmaması hayvan sahiplerinin aradığı bir özelliktir. Tüm bunların yanı sıra markanın tüm kuru mama çeşitlerinin içerisinde bulunan dengeli besin kaynakları ve vitaminlerle zenginleştirilmiş ürünleri lezzet bakımından da hayvanların oldukça sevdiği bir mama haline gelmektedir. Böylelikle tüm faydalı besinler kedilerin vücuduna girerken hayvan sahipleri hiçbir zorluk yaşamaz.

 

Friskies Markasının Tarihi

Friskies 1934 yılında kurulmuş olan oldukça eski bir kedi maması markasıdır. Farklı uzantıları da bulunan markanın köpek mamaları, kahvaltılık mısır gevrekleri ve gevrek ekmekleri de satılmaktadır. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde de popüler olarak tercih edilen bir markadır. Ralson Purina olarak bilinen markanın bir uzantısı olan Friskies mama ilk olarak çiftlik hayvanların beslenmesi işi ile ortaya çıkmış bir markadır. Yalnızca çiftlik hayvanları için yem üretimi yapmakla başlamış olan firma bugün pek çok farklı ülkede çeşitli ürünler ile satışına devam etmektedir. Türkiye’de ürünlerinin bir kısmı bulunsa bile üretim ve çıkış yeri olan Amerika gibi ülkelerde çok daha fazla ürünü bulunmaktadır. Eskilerden beri üretim yapan markanın mısır gevreği üretimi ise yalnızca tahıl üretmekle başlamıştır ve tüm gelişimler bir olgu halinde yaşanmıştır. Yalnızca tek bir karar ile tüm bu gelişmeler yaşanmamıştır ve marka yıllar içinde oldukça iyi bir gelişim göstermiştir. Friskies kedi mamaları, köpek mamaları, çiftlik hayvanı besinleri, insanlar için kahvaltılık mısır ve tahıl gevreği, gevrek ekmekler ve çeşitli pek çok ürünü hala üretmeye devam etmektedir ve dünya çapında da oldukça sevilen bir markadır.

Markanın yıllar içinde mama ve yiyecek üretiminde gösterdiği başarı, zaman içerisinde yan kuruluşu olan Land O’Lakes markasının da faaliyet göstermesine de sebep olmuştur. Zaman ilerledikçe çeşitli başarılara imza atan marka sonunda 2001 yılında Nestle ile birleşme ve devralma anlaşmasını yapmıştır ve yüksek bir mebla karşılığında marka Nestle bünyesine sokulmuştur. Bugün hala Nestle markasına ait bir kuruluş olarak üretim yapmaya devam etmektedir ve mamaların dışında mama kapları gibi çeşitli alternatif ürünler de üretmektedir. Türkiye’de de sevilerek evcil hayvan sahipleri tarafından kullanılan markanın çeşitli ürünleri satılmaya devam etmektedir.

 

Friskies Kedi Mamaları Çeşitleri

Friskies markası Türkiye’de üretim yapan bir marka olmadığından ve tüm ürünleri ithal edilmediğinden kedi sahipleri bu ürünlerin bir kısmına ulaşabilmektedir. Ülkemizde bulunan mamaların pek çoğu bilinen büyük marketlerde ve Pet Shop’larda satışa sunulmaktadır. Hayvan sahipleri dışında mamaların çok küçük paketler halinde de satışa sunulması sebebi ile yalnızca sokaktaki hayvanlar içinde bu mamalar satın alınmaktadır. Friskies mamalar genellikle tüm kedilere uygun üretildiğinden dolayı hayvanları beslemek için satın alınabilecek çok sayıda seçenek ve paket boyutu bulunmaktadır. Kedilerin ağız tadına uygun lezzetler ile donatılmış olan Friskies kedi mamaları, evcil hayvan sahiplerinin yaptığı çeşitli yorumlara göre kediler tarafından da oldukça sevilmektedir ve zorlanmadan tüketilmektedir. Bu nedenle uzun yıllardır Türkiye sınırları içinde de satışı devam eden Friskies kedi maması oldukça talep görmektedir.

Kişilerin kedi ve köpekler için satın alacağı mamalarda en çok dikkat ettikleri konulardan bir tanesi içeriğin kalitesidir. Friskies markasının kedi mamalarının tümünde bulunan çeşitli vitamin ve mineraller hayvanların yemek yerken bir yandan da vücut için gerekli besinlere ulaşmasını sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra ürünün içinde hem insanlara hem de hayvanlara zarar verdiği bilinen renklendirici maddeler bulunmamaktadır. Kişilerin satın alırken dikkat ettiği konulardan bir diğeri de kuru mama içerisinde bulunan besinsel değerlerin dengeli ve sağlıklı olmasıdır. Ürünlerin içerisinde bulunan ve faydalı görünen maddelerin olması gerektiğinden daha fazla kullanılması da oldukça zarar verici olabilmektedir. Ya da ürün içeriğinde yer alan fakat miktarı oldukça az olan faydalı görülen besinler de fayda sağlamayabilmektedir. Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak istemeyen evcil hayvan sahipleri genellikle köklü, bilinen ve sık tercih edilen mamalara yönelmektedir.

Friskies markasına ait olan ve Türkiye’de ulaşılabilen kuru kedi mamaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

·        Friskies Tavuklu, Sütlü ve Sebzeli Kuru Yavru Kedi Maması,

·        Friskies Etli, Tavuklu ve Sebzeli Yetişkin Kuru Kedi Maması,

·        Friskies Somonlu Kuru Kedi Maması,

·        Friskies Somonlu ve Sebzeli Kuru Kedi Maması,

·        Friskies Etli Yetişkin Kuru Kedi Maması,

·        Friskies Sterilised Somonlu ve Sebzeli Kısırlaştırılmış Yetişkin Kuru Kedi Maması.

 

Friskies Yavru Kedi Mama Çeşitleri

Friskies markasına ait Türkiye’de yalnızca tek bir seçenek bulunmaktadır ve 12 ayını doldurmamış tüm kedi ırkları için uygundur. Yavru kedilerin gelişiminde gerekli tüm ham protein ihtiyacını kolay sindirilebilir proteinler ile karşılamaktadır ve yavru kediler için doğru bir diyet hazırlamaktadır. 12 ayını doldurmamış olan yavru kedilerin kemik ve kas gelişimi için oldukça fazla kaliteli proteine ihtiyacı vardır. Anne karnında gelişiminin bir kısmını tamamlayan yavru kediler büyüyene kadar gelişime devam etmektedir ve bu noktada kullanılan mamalar büyük önem taşımaktadır. Mamalar içerisinde kullanılan ham protein ve ham yağ sayesinde yavru kediler kemik ve kas gelişimini en doğru şekilde tamamlayarak ömür boyu çok daha rahat yaşayabilmektedir. Fakat bu noktada mamalar içerisinde kullanılan besinlerin kalitesi de büyük bir rol oynamaktadır. Friskies mama çeşitlerinin tümünün içerisinde kullanılan proteinler yüksek kalitedir ve içerisinde %40 ham protein bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Friskies yavru kedi maması içerisinde %2,50 ham lif bulunmaktadır. Kuru mamalar sürekli tüketimde kedi ve köpeklerin tümünde kabızlık problemine yol açabilmektedir. Bu neden ile kuru mamaların içerisinde bulunan lifler oldukça önemlidir. Ham lif, bağırsakların kontrollü bir biçimde çalışmasını sağlayarak kabızlık ya da isal gibi problemleri büyük ölçüde önlemektedir. Evcil hayvan sahiplerinin kuru mama satın alırken ürün içerisindeki lif oranına dikkat etmesi gerekmektedir. Böylelikle olası problemlerin en başında önüne geçilebilmektedir. Friskies Tavuklu Sütlü ve Sebzeli Yavru Kedi Maması içerisinde tahıl ürünleri, et ürünleri ve et, bitkisel proteinler, mayalar, sebze, Vitaminler (A vitamini, D3 vitamini, E vitamini, taurin), süt ve süt ürünleri, balık ve balık ürünleri bulunmaktadır. Zengin içeriği ve kaliteli besin değerleri ile evcil hayvan sahiplerinin tercih edebileceği kuru kedi mamalarından bir tanesi Friskies kuru mamalarıdır.

 

Friskies Kısır Kedi Mama Çeşitleri

Friskies markasına ait yalnızca tek bir kısırlaştırılmış kuru kedi maması bulunmaktadır ve tüm kedi ırkları için uygundur. Kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamaları tercih etmek, içerik açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kısır kedi sahipleri kuru mama seçimi yaparken kısırlaştırılmış kediler için olup olmadığına dikkat etmelidir. Kısırlaştırılmış kediler doğurganlığını kaybetmemiş kedilere göre gün içinde daha az enerji tüketimi yapmaktadır. Daha az hareket ederek ve daha az yürüyerek kısır kediler enerjilerinin daha az tükenmesini sağlamaktadır. Doğurgan kediler için üretilen mamaların içerisinde bulunan yüksek protein ve yağ, kısır kedilerin gün içinde yaktığı yağ ve proteinden daha fazla olduğunda kediler kilo almaya başlamaktadır ve vücutta biriken fazla kilolar uzun vadede kalıcı hale gelmektedir. Kedi ve köpeklerin aldığı fazla kilolar insan vücuduna göre çok daha zor eritilmektedir ve kilo vermek zorlaşmaktadır. Friskies mama seçeneklerinden bir tanesi olan Friskies Sterilised Somonlu ve Sebzeli Kısırlaştırılmış Yetişkin Kuru Kedi Maması içerisindeki tüm besinsel değerler kısır kedinin ihtiyaç duyacağı kadar kullanılmaktadır ve zararı dokunabilecek her türlü içerikten uzak tutulmaktadır.

Friskies kısırlaştırılmış kedi maması tercih eden evcil hayvan sahipleri kedilerin kalıcı kilo alımlarının kolaylıkla önüne geçebilmektedir ve böylelikle hayvanın çok daha uzun ömürlü olabilmesini sağlamaktadır. Tıpkı insanlarda da olduğu gibi kedi ve köpekler de fazla kilolar sonucunda hayat kalitesinin düştüğünü fark edebilmektedir ve ömürleri kısalmaktadır. Evcil hayvan sahipleri kedi ya da köpek dostlarının çok daha uzun ve sağlıklı yaşayabilmesi için kaliteli ve vitamin oranı yüksek mamalarla beslemektedir. Tüm bunların yanı sıra Friskies Sterilised Somonlu ve Sebzeli Kısırlaştırılmış Yetişkin Kuru Kedi Maması içerisinde bulunan yüksek lif sayesinde kısır kediler bağırsak sorunlarının da üstesinden kolaylıkla gelebilmektedir. Ham lif, bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasını sağlayarak isal ve kabızlık problemlerini büyük ölçüde önlemektedir. Bu nedenle kısır kedi sahipleri herhangi bir mama seçimi yaparken içerisinde bulunan lif oranını da kontrol etmelidir ve önemli olduğunu bilmelidir.

 

Friskies Kedi Maması

Friskies markasının çok sayıda normal kedi maması bulunmaktadır. Tüm kedilerin ve tüm kedi ırklarının rahatlıkla yiyebileceği mamaların farklı seçeneklerinin tümünde yüksek oranda ham protein ve ham yağ bulunmaktadır. Birbirlerinden farklı olan Friskies mama çeşitleri arasında aroma farkları bulunmaktadır. Ayrıca mamaları değişimli kullanarak kedilerinin farklı deneyimler kazanmasını isteyen kedi sahipleri dönüşümlü olarak bu mamaları tercih edebilmektedir. Hiçbirinin arasında kalite farkının bulunmamasından ve hepsinin yüksek besin değerlerine sahip olmasından dolayı evcil hayvan sahipleri seçim yaparken herhangi bir zorluk çekmemektedir.

Sebzeli, etli ya da sebzeli ve etli birbirinden farklı seçenekleri bulunmaktadır. Friskies kedi mamalarının tümünün içerisinde bulunan yüksek ham protei hayvanlar için oldukça önemlidir. Evcil hayvanlara çiğ et gibi yiyecekler vermek saldırgan hale getirmektedir. Bu sebeple kuru ya da ıslak mamaların içerisinde değerli proteinler gözetmek gerekmektedir. Kedi ve köpekler yapısal olarak ham proteine gelişim ve hayatta kalmak için ihtiyaç duymaktadır. Bu gibi gerekli besinler de mamalar yolu ile hayvana kazandırılabilmektedir.

Friskies kedi maması içerisinde yalnızca yüksek kalitede ham protein değil çeşitli vitaminler de bulunmaktadır. A vitamini, D3 vitamini, demir, bakır, manganez, çinko ve selenyum mama yolu ile kedilerin vücuduna girerek zararlı mikrop ve faktörlere karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Mamanın içerisinde %20 oranında tahıllar, et ve hayvansal diğer ürünler (%4 tavuk), bitkisel protein ekstraktı, değerli yağlar, bitkisel türevler, balık ve balık türevleri (%4 somon), maya, mineraller, katkı maddeleri ve sebzeler bulunmaktadır. Ürünün içerisinde bulunan katkı maddelerinin tamamı raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Tüm bu önemli besinler dengeli bir biçimde mamaların içerisinde kullanılmaktadır ve hayvanların çok daha sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri Friskies markasının çeşitli kuru kedi mamalarını gönül rahatlığı ile tercih edebilmektedir.

 

Ucuz Friskies Kedi Mamaları

Friskies markasının kedi mamalarının tamamı kedilerin özelliklerine uygun hazırlanmıştır ve bu nedenle mama seçimi bu değerlere göre yapılmaktadır. Kedi sahibi kişiler fiyat değerlendirmelerine göre kedi ya da köpeklere yanlış mamaları yedirdiğinde farklı problemler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin 12 ayını doldurmamış ve gelişim çağının henüz tamamlamamış kedilere verilen yetişkin kedi mamaları içerisinde bulunan ham proteinlerin oranı yetersiz kalabilmektedir. Bunun sebebi yavru kedilerin kemik ve kas gelişimi için yüksek kalitede ve yüksek oranda ham proteine ihtiyaç duymasıdır. Bu gibi örnekler çoğaltılabilmektedir ve her ihtimalde yanlış seçim yapma ihtimali doğmaktadır. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri Friskies mama seçenekleri arasında uygun fiyatlı olan mamayı değil, evcil hayvanın ihtiyacına uygun olanı satın alması gerekmektedir. Vücuda fazla ya da eksik gelebilecek besinler sonucunda farklı hastalıklar kedi ve köpek vücudunda ortaya çıkabilmektedir ve bunun sonucunda da farklı veteriner masrafları ortaya çıkabilmektedir. Friskies kedi mamasının daha uygun hale gelmesi için yapılabilecek yanlış tüketimler daha fazla masraf yaşatabilmektedir ve bu gibi sorunların önüne geçmek için doğru mamalar tercih edilmelidir.

Evcil hayvan sahipleri mamaları daha ucuza mal etmeye çalışırken hem hayvana zarar verebilmektedir hem de aşırı kilo alımına neden olabilmektedir. Örneğin kısırlaştırılmış bir kediye verilen doğurgan kedi maması, kısır kedilerin gün içerisinde yakamayacağı kadar enerjiyi vücuda sokarak uzun vadede kilo alımına sebep olabilmektedir. Doğurgan kediler kısır kedilere göre oldukça fazla hareketlilik göstermektedir ve bunun sonucunda da daha fazla enerji harcamaktadır. Bu gibi problemler ile karşı karşıya kalmak istemeyen evcil hayvan sahipleri en doğru mamayı satın almalıdır. Kuru ya da yaş mama seçimi yapılırken mutlaka kedinin sağlığı öncelikli faktör olmalıdır.

Uygun Fiyatlı Friskies Kedi Mamaları

Friskies kedi maması satın almak isteyen kişiler seçimi fiyata göre değil mamanın doğru mama olup olmadığına göre seçim yapmalıdır. Fakat evcil hayvan sahipleri Friskies mama fiyatlarının daha ucuz hale gelmesi için dilerse daha düşük kilogramlarda ürünler satın alabilmektedir. Friskies kedi mamalarının 1, 2, 3, 4 kiloluk ve hatta 15 kilogramlık boyutları bulunmaktadır. Kilogram arttıkça kuru mamanın fiyatı da artış göstermektedir. Bu nedenle fiyatın düşük tutulabilmesi için evcil hayvan sahipleri daha küçük paketlerdeki ürünleri satın alabilmektedir. Friskies kedi maması seçeneklerinin tümünde 15 kilogramlık ve 5 kilogramlık paketler bulunmaktadır. Fakat sık sık kuru mama satın almak yerine tek seferde 15 kilogramlık kedi maması alarak uzun süre kullanan evcil hayvan sahipleri de oldukça fazladır.

Listelenecek bir ürün yok