Menu
Your Cart

Free Max Kedi Maması

Free Max

Free Max firması, kedi ve köpek mamalarının satışını geçmişten günümüze kadar yaparak başarılı bir şekilde piyasada adını duyurmayı başarmıştır. Free Max Avrupa’da yer alan bütün kedi ve köpek mamalarının çeşitlerini inceleyerek kendilerine özgü Free Max mama ortaya çıkarmıştır.

Free Max Markasının Tarihi

Free Max, kedi ve köpek mamalarını üretirken en üst teknolojiyi kullanmışlardır. Özellikle kedilerin ve köpeklerin sağlıklarını dengelemek için vitamin almalarında etkili olan Free Max mama çeşitlerini satışa sunmuştur. Free Max firmasında çalışan ve Free Max kedi mama üretimi yapan kişiler alanında uzman olarak faaliyet içerisindedir.

Free Max Kedi Mamaları Çeşitleri

Free Max kedi mama türlerinin seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kedilerinizin yaşına uygun olarak mama seçmeniz gerekir. Yavru kediye sahip iseniz, yediklerini daha kolay sindirebilmesi için yaş mama tüketmeniz gerekir. Yetişkin bir kediniz var ise, kuru mama almanız yeterli olacaktır.

Yaş mama her zaman kediler için daha sağlıklıdır. Çünkü içerisinde protein ve yağ oldukça fazladır. Karbonhidrat ise kuru mamaya göre daha azdır. Bununla birlikte su tüketimini gerçekleştiremeyen kedilerde meydana gelen böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarının da önüne geçebilmektedir. Yaş mamaların içerisinde yüksek oranda su bulunur.

Kedinizin kilosu da mama seçimlerinde göz önünde bulundurulmalıdır. Çok kilolu bir kediniz varsa, kesinlikle yaş mama satın almalısınız. Yaş mamanın içerisinde %80 oranında su olduğu için kedinizin kalori almasını sağlayabilecek ürünler bulunmamaktadır. Günde 2 veya 3 öğün yaş mama verilmesi yeterli olacaktır.

Kedilerin diş yapıları da mama seçimlerinde önemlidir. Yaşlı ve yavru kediler kuru mama tüketmekte zorlanır. Çünkü yaşlı kediler artık dişlerini kullanamaz duruma gelirken, yavru kedilerin ise  dişleri kuru mamaları yemek için daha gelişmemiştir. Bu yüzden her iki yaştaki kedilere de yaş mama tüketilmesi önerilir.

Mama seçiminde mamanın içerisinde yer alan ürünlere de bakılması gerekir. Özellikle her yaştaki kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmesi için mamalarının içerisinde balık, kümes hayvanları, dana eti gibi ürünler yer almalıdır. Bu ürünler idrar yolları hastalıklarına sahip ve vücutlarında tüy yumağı oluşan kediler için oldukça etkilidir.

Aşağıda Free Max kedi maması türleri hakkında detaylar yer almaktadır:

·        Free Max Lamb Doğal Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması: Bu mama yetişkin kediler için üretilmiştir. Free Max mama ilk defa kullanılacaksa, başka bir mama ile bir hafta boyunca karıştırılarak tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Serin ve kuru yerlerde saklanması gereklidir. Ağzı kapalı bir şekilde güneş ışınlarından korunarak muhafaza edilmelidir. Mamanın içerisinde kurutulmuş kuzu proteini, baldo pirinç, mısır, buğday, tavuk yağı, kurutulmuş şeker pancarı, vitaminler, mineraller bulunur.

·        Free Max Kuzu Etli Kedi Maması: Free Max kuru mama türlerinin arasında yer alır. İçerisinde tavuk yağı, kuzu eti, mısır, buğday, pirinç gibi ürünler vardır. Günde 2 veya 3 defa verilmesi yeterlidir.

 

Free Max Yavru Kedi Mama Çeşitleri

Yavru kedi mamalarının satın alınmasında çok dikkat edilmelidir. Özellikle yavru kedilerinize keçi sütünü vermemeniz gerekir. Keçi sütü yavru kedilerin sindirim sistemlerine zarar verir. Yavru kedilerinizin yediklerini daha iyi sindirebilmesi için kesinlikle yaş maya vermenizde yarar vardır. Bunun dışında yavru kedilerin dişlerinin daha gelişmemiş olmasından dolayı kuru mama vermeniz diş etlerine ve damaklarına hasar verir. Bu açıdan da yaş mama vermeniz en doğru karar olacaktır.

Aşağıda Free Max yavru kedi maması türü hakkında ayrıntılar yer alır:

·        Free Max Kuzu Etli Yavru Kedi Maması: Free Max mamanın içerisinde bütün ürünler taze ve doğaldır. Hiçbir şekilde koruyucu madde ve renklendirici ürünler yer almaz. Yavru kedilerin kemik ve kas yapılarının gelişmesi için mamanın içerisinde tavuk eti, kalsiyum, vitamin, fosfor ve mineral yer alır. Bununla birlikte yavru kedilerin eklem ve kıkırdak kemiklerinin de sağlıklı bir şekilde işlevselliğini gösterebilmesi için mamanın içerisinde Glukozamin ve Kondroitin bulunur. Sinir sisteminin düzenli olmasını ve deride tüylerin dengeli bir şekilde çıkmasını sağlaması için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri de mamanın içerisinde vardır. Protein alımının sağlanması için kuzu eti de bulunur. Free Max mama nemli, sıcak ve güneş ışığının olduğu bir yerde saklanmalıdır.

Free Max Kısır Kedi Mama Çeşitleri

Kısırlaştırılmış kedilerin kısırlaştırma işleminden sonra mama tercihlerinde dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu dönemde kısırlaştırılmış kedilerin tüketeceği mamalarda yağ oranı toplamda en fazla %10 olmalıdır. Çünkü kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra iştahları çok fazla olur. Bu yüzden kilo alımları da doğru orantılı bir şekilde artar. Kısırlaştırılmış kedilerin mamalarında aynı zamanda kedilerin idrar yollarında oluşan taşlarda tamamen vücut dışına atılmaktadır.

Kısırlaştırılmış kedilerin yedikleri besinleri daha iyi öğütebilmesi için Free Max mamalarının içerisinde hindi ve tavuk etleri yer almalıdır. Bu ürünler aynı zamanda protein ihtiyaçlarını da yüksek oranda karşılamaktadır.

Aşağıda Free Max kısırlaştırılmış kedi maması çeşidi ile ilgili bilgiler verilmektedir:

·        Free Max Hindili Kısırlaştırılmış Kedi Maması: Kısırlaştırılmış kediler için kullanıma uygundur. İçerisinde hindi eti ve tavuk eti yer alır. Bununla birlikte tahıl ağırlıklı bir mamadır. Kısırlaştırılmış kedilerin kilo alımlarının önüne geçer. Mama da yüzde on oranında yağ bulunur. Kısırlaştırılmış kedilerin vücutlarında yağ oluşmasını engeller.

·        Free Max Balıklı Kısırlaştırılmış Kedi Maması: Free Max mama içerisinde kurutulmuş balık eti ve balık yağı bulunur. Bunlar kedilerdeki yağ oranını dengeler. Bu ürünlerin yanında magnezyum, kalsiyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller de doğal olarak yer alır. Katkı maddesi ve koruyucu gıdalar içermez.

Free Max Kedi Maması

Free Max kedi mamalarının satın alınmasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle kedilerin mama markaları sürekli olarak değiştirilmemelidir. Bir markada sabit kalınarak gelişim ve büyüme süreçleri sağlanmalıdır. Çünkü, kedi mama markalarının sıklıkla değiştirilmesi kedilerin sindirim sistemlerinin yavaş bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır.

Kedilerin mamalarının içerisinde Taurin aminoasidi yer almalıdır. Kısır kediler hariç yavru ve yetişkin kedilerin mamalarında %20 oranında yağ bulunmalıdır. D vitaminin de Free Max mamada yer alması kedilerde hareketlilik durumunun daha aktif bir şekilde olmasına vesile olur.

Aşağıda Free Max kedi maması türlerinin neler olduğu ile ilgili detaylar sırasıyla açıklanmaktadır:

·        Free Max Tavuk Etli Kedi Maması: Kedilerin kemik ve kaslarının daha iyi bir şekilde çalışması için içerisinde tavuk eti bulunmaktadır. Tavuk eti ile beraber kalsiyum, fosfor ve mineraller de yer alır. İçerisinde yer alan mineraller tamamen organiktir. Katkı maddesi içermez. Vitaminler sayesinde kedilerin bağışıklık sistemleri de güçlenir. Bu sayede hastalıkların ve mikropların vücutlarına gelmesini engeller. Mamanın içerisinde pirinç, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri de vardır.

·        Free Max Kuzu Etli, Pirinçli Kedi Maması: Yetişkin kediler için özel olarak üretilen Free Max mama türlerinden birisidir. İçerisinde pirinç, kuzu eti, kurutulmuş şeker pancarı, mısır, vitamin, mineral, kalsiyum, fosfor, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bulunur. Kuru mama türlerindendir. Nemli, sıcak, güneş ışığının olduğu yerlerde saklanmalıdır. Ağzı kapalı olarak paketinde korunmalıdır. Mamanın içerisinde kedilerin kas ve eklem yapısı için protein içerikli tavuk eti bulunur. Özellikle hassas deri yapısına sahip olan kediler için önerilmektedir. Bu mama aynı zamanda vücutta tüy yumağı oluşmasını da engeller. Oluşan tüy yumağını kısa sürede vücut dışına atar.

Ucuz Free Max Kedi Mamaları

Ucuz Free Max kedi mama türleri kuru ve yaş olarak satışa sunulur Kuru ve yaş mamalar her kedi türü için uygun değildir. Örneğin, yavru kedilerin sindirim sistemleri için kuru mama tavsiye edilmez. Yetişkin ve yaşlı kedi sahibi olanlar kuru mamayı uygun fiyata alabilir.

Kuru mamaların tüketiminde içine su karıştırılmaması gerekir. Bir miktar yaş mamadan koyularak kedilerin beslenmeleri sağlanmalıdır. Kuru mamayı hava ile temas etmeden oda sıcaklığında saklamanız gerekir. Kuru mamaları kedilerinize tahıllı veya tahılsız biçimde de iki ayrı şekilde satın alabilirsiniz.

Kedilerin ağız ve diş yapılarına uygun olarak da mama seçilmesi gerekir. Yavru kedilerin dişlerinin gelişmemesinden dolayı yaş mama verilmesi gerekir. Bu sayede sindirim sistemlerinde de yaş mama ile sorun yaşamaz. Yaşlı kedilerin de dişlerinin artık işlevsellikten uzak kalmasından dolayı yaş mama tüketmesi gerekir.

Kedilerin hassas deri yapısına sahip olmasından dolayı alerjisi olan kedilere uygun olarak özel hazırlanmış Free Max mama verilmesi gerekir. Alerjisi ve kaşıntısı olan kedi mamalarının içerisinde tahıl, mısır, mısır glüteni ve pirinç kesinlikle bulunmaz.

Kedinizin enerjisini ve kalorisini dengede tutacak mamalar tercih edilmelidir. Bu mamaların içerisinde protein değeri fazla olmalıdır. Karbonhidratın ise daha az olması gerekir. Protein oranı %50 olması gerekirken, karbonhidrat oranı %1 olmalıdır.

Kedinizin damak tadına uygun olarak da mama satın almanızda yarar vardır. Çünkü aldığınız mama kedinizin damak tadına uymadığında kedinize başka mamalar alarak onların vücut yapıları ile oynamış olursunuz. Mama değiştirmek kedilerde ileriki zamanlarda böbrek, sindirim, bağışıklık ve idrar yolları rahatsızlıkları ortaya çıkarır.

Günlük olarak kedilere 2 veya 3 öğün mama verilmesi gerekir. Bu mamaların yanında haftada bir defa ödül olarak da malt ya da kedi otu vermenizde yarar vardır. Bu ürünler kedilerinizin vücudunda oluşan tüyleri kusma ve sindirim yolu ile atılmasına yardımcı olur.

Kedilere ek gıda olarak keçi ve inek sütü vermemeniz gerekir. Bu ürünler kedilerinizin görme organına zarar verir. Bununla birlikte çikolata veya başka hayvanların vücutlarından alınan pis parçalardan yapılmış yan ürünleri de kedinize yedirmemelisiniz.

Aşağıda Free Max en uygun kedi mama çeşitleri sırasıyla yer alır:

·        Free Max Kuzu Etli Kuru Kedi Maması: Bu mama yetişkin ve yaşlı kediler için üretime koyulmuştur. 15 kg halinde satışa sunulur. İçerisinde kemik ve kıkırdakların gelişimi için protein alımında etkili olan kuzu eti yer alır. Bunun dışında pirinç, buğday, mısır, kurutulmuş şeker pancarı gibi yan ürünler, tavuk yağı, vitamin ve mineraller de bulunmaktadır.

·        Free Max Tavuk Etli Kuru Kedi Maması: Yetişkin kediler için uygundur. Yavru kedinizin de protein alması için yaş mama ile karıştırarak tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu mamanın içerisinde tavuk eti, tavuk yağı, kuzu eti, buğday, baldo pirinç, mısır glüteni, hayvansal yağlar yer alır. Bu ürünü serin ve kuru yerlerde saklamanız gerekir. Paketin üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar tüketilmelidir.

·        Free Max Hindili Kuru Kedi Maması: Mama kısırlaştırılmış kedilerin tüketmeleri için yapılmıştır. İçerisinde %10 oranında yağ bulunur. Kedilerin kilo alma durumlarının dengeli olmasını sağlar. 3 kg halinde satılmaktadır. İçerisinde tavuk ve hindi eti vardır. Bu ürünler kısırlaştırılmış kedilerin vücutlarında oluşan yağı dışarıya atmasına yardımcı olur.

Uygun Fiyatlı Free Max Kedi Mamaları

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için türlerine, yaşlarına, kilolarına, ağız yapılarına göre mama seçimlerinin yapılmasında yarar vardır. Uygun fiyatlı Free Max mamaların alınmasında besin içeriklerine dikkat edilmelidir. Ucuz mamaların içerisinde genellikle hayvanların vücutlarından alınan parçalar ve kemikler kullanılmaktadır. Bu durum da kedilerin sağlıklı ve dengeli olarak gelişmesinin önüne geçer.

Free Max mama seçimlerinde yaş çok önemlidir. 1-7 yaş arasındaki kediler yetişkin grubuna girer. Bu kedilerin tüketecekleri mama türü kuru mamadır. 7 yaş ve üzerindeki kediler artık yaşlılık dönemine girer. Bu kedilerin vücutları hareketsiz olmaya başlar ve sindirim veya bağışıklık sistemlerinin işleyişi durur. Bunun için de yaşlı kedilerin mama seçimlerinde vitamin, protein, kalsiyum, fosfor, mineral ağırlıklı olmasına önem vermek gerekir.

Kilo faktörü de kedilerin tükettikleri mamalarda oldukça etkilidir. Ucuza alınan mamaların içerisinde genellikle yağ ve karbonhidrat içerikli besinler koyulur. Bu da özellikle kısırlaştırılmış kedilerin vücutlarında çok fazla yağ oluşmasına neden olur. Bunun için kısırlaştırılmış kedilerin tüketmesi gereken kaliteli ve uygun fiyatlı mamaların içerisinde yüzde on oranında yağ olmalıdır.

Kedilerin cinslerine ve tüy yapılarına göre mama seçilmesi gerekir. Örneğin, uzun tüylü kediler kendilerini temizledikleri zaman vücutlarında tüy yumağı oluşur. Bu durumda sindirim sistemlerinin aktif bir şekilde çalışmasını engeller. Uzun tüylü kedilerin vücutlarında oluşan tüy yumağını dışarıya atmasını sağlayan Free Max kedi maması tercih edilmelidir.

Bütün kedi türlerinin gelişimlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için yedikleri mamaların içinde muhakkak yüzdelik olarak tavuk, balık, kuzu, hindi ve somon etleri ağırlıklı olmalıdır. Hayvanların vücutlarından alınan parçaların un haline getirilip yan ürün olarak kullanılmamasına mamalarda dikkat edilmelidir.

Tahıllı kedi mamalarının satın alınmamasında yarar vardır. Tahıllar kedilerde böbrek hastalıklarının oluşmasına sebep olur.

Free Max kedi mamalarının içerisinde bulunan magnezyum, sodyum ve mineral oranı yüzde bir olmalıdır. Bu oranın üzerinde olması durumunda kedilerde kalp, kas, idrar yolları ve böbrek hastalıklarına yol açar.

Kedi mamalarında kalsiyum oranı %2 olmalıdır. Bu oran kedilerin kaslarının ve kemiklerinin güçlenmesi için yeterli miktardadır. Fosfor miktarı ise kedi mamalarında %1-%2 arasında olmalıdır.

Protein miktarı kedilerin kaslarının ve eklemlerinin gelişmesi için çok önemlidir. Bu yüzden kedi mamalarında olması gereken protein miktarı toplamda %50’dir.

Yetişkin ve yaşlı kedi mamalarında olması gereken yağ oranı %15-%20 arasındadır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında bu oran %10 olmak zorundadır.

Lif oranı yüksek olan kedi mamaları ile kedilerin bağışıklık sistemi aktif bir şekilde çalışmaya devam eder.

Aşağıda en uygun fiyatlı Free Max kedi mamaları listelenmektedir:

·        Free Max Pirinçli Kedi Maması: Kuru mama olarak satışa sunulur. 15 kg halinde satılmaktadır. Yetişkin kedilerin kullanabileceği Free Max mama türüdür. Yavru kedilere önerilmez. Yetişkin kedilerde böbrek ve idrar yollarındaki rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Mamanın içerisinde pirincin yanında tavuk eti, tavuk yağı, protein, mineral, vitamin, fosfor, sodyum, kalsiyum bulunur. Güneş ışığının olmadığı yerlerde ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

·        Free Max Balıklı Kedi Maması: İçerisinde yüzde otuz iki oranında balık bulunmasından dolayı kedilerin fosfor, sodyum, magnezyum alımlarında etkili olur. Bunun yanı sıra hassas deri yapısına sahip kedilerde deri dökülmelerine, yaralanmalarına iyi gelir. Vücudunda tüy yumağı oluşan kedilerin tüy yumağını dışarıya atmasına yardımcı olur. Balığın yanında mamada hayvansal ve bitkisel yağlar, mısır, mısır glüteni, tahıl, kurutulmuş sebzeler, aminoasitler ve Omega-3, Omega-6 yağ asitleri yer almaktadır. 

Listelenecek bir ürün yok